Myszkotki

Myszkotki

Podstawy szydełkowania

Szydełkowanie to bardzo odprężająca czynność. Jeśli robisz łatwą, prostą robótkę, w której oczka przerabiasz automatycznie, twoje myśli mogą swobodnie płynąć: rozmyślasz, o czymś frapującym albo oglądasz ulubiony serial.

Troszkę inaczej wygląda szydełkowanie wg wzoru, gdzie musisz być skupiona, liczyć oczka, przekładać marker, upychać wypełnienie.

Wszystko zależy od stopnia Twojego wtajemniczenia w sztukę szydełkowania.

Inaczej bowiem robi się łapkę do garnków czy prostą opaskę na głowę, a inaczej maskotkę na szydełku. I nie mówię tu tylko o stopniu skomplikowania, ale o samym wykonywaniu oczek. Bowiem proste projekty, jak wspomniana wyżej łapka czy opaska, mogą być wykonywane oczkami bez zbytniego naciągania nitki. Wystarczy zwracać uwagę, aby oczka były równe.

Natomiast w przypadku amigurumi, przytulanek, maskotek liczy się nie tylko ładny efekt równych oczek, ale także mocne naciągnięcie włóczki. Oczka przerabiamy wtedy ciasno, aby wypełnienie nie wydostawało się ze środka przytulanki na zewnątrz pomiędzy oczkami.

Z tego właśnie powodu uważam, że na początek należałoby zacząć od zrobienia prostokątnej łapki do garnków czy kwadratowej podkładki pod kubek. To najprostsze projekty. Jeśli rzucisz się na głęboką wodę, jest pewne ryzyko, że się zniechęcisz i porzucisz szydełko.

Od czego zacząć przygodę z szydełkiem?

Moim zdaniem od wyboru właściwej włóczki. Nie wybieraj żadnej włochatej, wymyślnej włóczki „trawki” czy moherku. Wybierz jak najbardziej zwartą nitkę, która nie rozłazi się na 6 czy 8 włókienek. Proponuję Ci zacząć od YarnArt Jeans. To włóczka bardzo popularna wśród dziewiarek i robi się z niej bardzo ładne maskotki. Nie jest może tak miła w dotyku, jak pluszowa Himalaya Dolphin Baby, ale na początek będzie moim zdaniem najlepsza. Ma zwarty splot, a przez to łatwo łapać tę włóczkę szydełkiem. Dodatkowo jest gładka, bez kłaczków, i dobrze widać, w którym miejscu masz wkłuć się szydełkiem, aby wykonać kolejny rząd oczek.

A teraz ściągawka z wykonywania podstawowych oczek. Będę stopniowo rozbudowywać bazę filmików, aby pomóc Ci przebrnąć przez początki nauki. Mam nadzieję, że poniższe filmiki pomogą Ci opanować tę sztukę i rozwinąć w sobie pasję do szydełkowania. Zaproś do wspólnej nauki koleżankę: w dwie osoby zawsze raźniej!

Jak zrobić łańcuszek na szydełku?
Praca półsłupkami w rzędach
Magiczne kółeczko
Praca ślimakiem w okrążeniach
Podstawy szydełkowania
Przewiń na górę